Likvidace českého a ÚSOVSK-ého ovocnářství a zemědělské protesty

27.02.2025

Likvidace českého a ÚSOVSK-ého ovocnářství a zemědělské protesty

I v letošním roce pokračuje radikální redukce českých a ÚSOVSK-ých sadů. Zatímco v roce 2014 hospodařil koncern ÚSOVSKO na takřka 350 ha sadů, v letošním roce je to 74 ha, do roku 2028 již nebudeme obhospodařovat jediný hektar sadů a ovocnářství zcela skončí. Do roku 2017 se likvidovaly nejstarší málo produkční sady, v roce 2018 se ukončily veškeré výsadby nových stromů a od roku 2022 probíhá likvidace už i vysoce produkčních sadů se sítěmi a závlahami.

Podobné je to s ovocnářstvím v rámci celé České republiky. V roce 2012 bylo v ČR 18 tis. ha sadů. V loňském roce již jen něco kolem 7 tis. ha a trend snižování výměry bude i v ČR pokračovat v dalších letech.

Důvodem je dlouhodobá ztrátovost tohoto odvětví. Změna klimatu ve formě opakujících se krup, jarních mrazů, sucha či přemnožení škůdců si v posledních letech vyžádala enormní investice do proti kroupových systémů, závlah, proti mrazové ochrany, automatizace práce přes sklizňové plošiny aj. Narůstají mzdové náklady, ceny postřiků, hnojiv, strojů a naproti tomu výkupní ceny ovoce pro nás zemědělce stagnují. Dotace vlivem otočení dotačního kormidla naší současnou vládou, bohužel klesají. Likvidační je i přístup obchodních řetězců, které prodávají na pultech jablka za trojnásobek až čtyřnásobek ceny, kterou platí zemědělcům.

Přes podnikovou prodejnu je možné prodat pouze malou část produkce. Je stále problematičtější do provozu sehnat české zaměstnance, kteří těžkou práci v sadech za každého počasí dělat nechtějí, a je potřeba nabírat zahraniční pracovníky. Vlivem války na Ukrajině byl zahlcen český trh levnými polskými jablky, pro která najednou nebyl odbyt. I přes společnou zemědělskou politiku je evropský trh výrazně pokřiven rozdílnými národními dotacemi a úlevami jednotlivých sektorů v různých zemích. Do toho dala současná vláda ČR jasně najevo, že nehodlá podporovat toto neperspektivní odvětví. Jak na úrovni EU, tak na národní úrovni vznikají každý rok další a další legislativní překážky a omezení – GDPR, WHISTLEBLOWING, ESG reporting, vykazování uhlíkové stopy, směrnice o odlesňování, certifikace BPS, kontrola překompenzace OZE, ambiciózní požadavky na ekologii – ponechání neprodukčních ploch, omezování účinných přípravků na ochranu hnojiv, ponechávání nepokosených ploch, ochranných pásů, tlak na elektromobilitu, bezemisní budovy, zdroje vytápění s nulovými emisemi a další.

V rámci ESG reportingu budeme vykazovat, jak naši zaměstnanci dojíždějí do práce, kolik zaměstnáváme žen nebo zaměstnanců do 40 let, po našich dodavatelích budeme chtít emisní stopu jejich výrobků a dotazníky, co dělají ohledně společenské a enviromentální odpovědnosti. To stejné naši odběratelé chtějí po nás, každý ve svém vlastním dotazníku. Vedle toho se do Evropy pustí zemědělské dovozy ze zemí, které naprostou většinu těchto požadavků plnit nemusí: ukrajinské obilí, bezcelní dohoda se zeměmi MERCOSUR.

Evropa se zbláznila. Původně dobrá myšlenka Green Dealu se naprosto vymkla kontrole. České ovocnářství jsme si již zlikvidovali. Co bude dál na řadě? Masný skot na pastvinách?

Jakožto zemědělci a občané ČR podporujeme dnešní protesty.

Evropo proberme se, dokud je ještě čas!


© 2024 usovsko.cz | všechna práva vyhrazena | created by ipre.cz